twórz tanie naprasowanki DTF

Tanie drukowanie DTF. Jak rozłożyć pliki na metr wydruku?

Najtańszy sposób na naprasowanki z własnego pliku to zamawianie ich na metry. Jednak nie każdy potrafi przygotować pliki, dlatego postanowiliśmy napisać krótki poradnik, wyjaśniający jak to zrobić. Chcemy, aby każdy miał dostęp do tanich wydruków DTF wysokiej jakości. Całość zaprezentujemy na przykładzie darmowego programu Photopea – dostępnego z naszego górnego menu – klikając „KREATOR„.

Wydruki DTF na metry.

Wydruki na metry charakteryzują się przygotowaniem rozmiaru przestrzeni roboczej pod konkretny wymiar metra bieżącego druku DTF. W naszym przypadku to powierzchnia o wymiarach 57 x 100 cm. Cała ta powierzchnia jest do Waszej dyspozycji i bez względu na jej zawartość, ilość naprasowanek, ich kolorystykę czy złożoność motywów – cena zawsze pozostaje zdecydowanie niższa niż zamawiając te wydruki osobno – na sztuki. Można ją jeszcze dodatkowo zmniejszyć – zwiększając zamówioną liczbę metrów.

1. Przygotowanie szablonu do wydruku.

To nic innego jak stworzenie pliku o wymiarach 57 x 100 cm i DPI na poziomie 300 z przezroczystością. My, aby uprościć ten etap – stworzyliśmy gotowe szablony, dopasowane do podstawowych programów graficznych naszych Klientów.

 

Pobierzcie interesujący Was szablon poniżej:

Jeśli pracujecie wyłącznie za pomocą Photopea musicie go stworzyć sami wybierając opcję „Nowy projekt„. Photopea nie zawsze dobrze radzi sobie z plikami szablonów. Dlatego, aby mieć pewność tworzymy własny projekt.

tworzymy nasz szablon do wydruków DTF
Tworzymy nasz szablon do wydruków DTF na metry.

Ustalamy wszystkie istotne parametry naszego projektu po kolei:

  • nadajemy nazwę
  • wymiary 57 x 100 cm
  • rozdzielczość 300 dpi
  • tło przezroczyste
  • profil barwny sRGB (nie ma tu CMYK, ale to nie szkodzi)
uzupełniamy parametry naszego projektu DTF
Kluczowe są wszystkie pola - muszą mieć one dokładnie takie wartości.

Otworzy nam się pusta przestrzeń, w której szaro – białe kwadraciki oznaczają, że jest ona bez tła. To co widzicie to wizualne odzwierciedlenie naszego metra bieżącego wydruku DTF. Teraz klikamy na ikonkę kłódki na liście warstw naszego projektu, aby odblokować tę warstwę (musi zniknąć). Obszar roboczy gotowy – czas zabrać się za przygotowanie grafik.

Teraz nasz metr wydruku musimy wypełnić naprasowankami.

2. Przygotowanie grafik.

Na potrzeby poradnika nasz metr wydruku będzie zawierał jedną grafikę, ale w kilku wielkościach. Wy możecie ułożyć na nim co zechcecie w dokładnie taki sam sposób.

Otwieramy interesującą nas grafikę wybierając z menu Plik -> Otwórz.

otwieramy pliki naszych grafik
Teraz nasz metr wydruku musimy wypełnić naprasowankami.

Nasza grafika jest już przygotowana, nie zawiera tła czy pustej przestrzeni wokół, gdyby Wasza miała tło – zajrzyjcie do tego poradnika i pozbądźcie się go. Zresztą najlepiej będzie jak zapoznacie się z najczęściej popełnianymi błędami już na tym etapie.

nadajemy rozmiar naszej grafice
Nadajemy grafice interesujący nas rozmiar.

Teraz nadamy naszemu gekonowi wymagane wymiary. Załóżmy, że chcemy go mieć w dwóch rozmiarach: 10 i 20 cm szerokości. Z menu górnego wybieramy Obraz -> Rozmiar obrazu, a następnie wpisujemy interesującą nas wartość.

wybieramy rozmiar naprasowanki
Wymiary powinny mieć zachowane proporcje, aby nie zniekształcić obrazu.

Drugi wymiar (w tym przypadku wysokość) wyliczany jest automatycznie. Gdyby tak się nie działo, należy kliknąć ikonkę łańcucha i zablokować proporcje.

 

Teraz robię dokładnie to samo jeszcze raz, ale ustalam rozmiar na 10 cm. Zatem mam dwa pliki – jeden w rozmiarze 20 cm, drugi 10 cm.

3. Ułożenie grafik na szablonie.

Pozostało przełożyć grafiki w określonych wymiarach na nasz szablon. Aby to zrobić z górnego menu wybieram Wybierz -> Wszystko, lub naciskam Ctrl + A. Obraz mamy zaznaczony w całości – teraz kopiujemy go używając popularnego skrótu Ctrl + C lub wybierając z menu Edycja -> Kopiuj.

kopiujemy grafiki na szablon wydruków DTF
Zaznaczamy wszystko i kopiujemy do naszego szablonu.

Na liście plików nad którymi pracuję wybieram nasz szablon.

zamów własne naprasowanki na metry
W górnej belce widzimy wszystkie pliki, na których pracujemy.

Tworzymy nową warstwę wybierając z menu Warstwa -> Nowy -> Warstwa.

warstwy to podstawa projektu wydruków DTF
Każdą grafikę dobrze mieć w osobnej warstwie, aby móc edytować tylko ją.

I korzystając ze skrótu Ctrl + V wklejam skopiowany obraz na nasz obszar roboczy. Można też skorzystać z menu Edycja -> Wklej. Obrazek automatycznie wczytuje się na środku więc przesuwam go w górny, lewy róg projektu za pomocą narzędzia Przesunięcie (pierwsza ikonka z menu bocznego). Stworzonej warstwie nadaję nazwę klikając dwukrotnie w jej tytuł. Wpisuję „20cm”, aby wiedzieć, że to jest warstwa z moją większą grafiką.

własne naprasowanki DTF na metry
Nazywanie warstw to podstawa w dobrym projekcie.

Chcę zamówić kilka takich naprasowanek więc zduplikuję warstwę „20cm” klikając na nią PPM (Prawym Przyciskiem Myszy) i wybierając „Duplikuj warstwę„.

układam grafiki w szablonie przez duplikowanie warstw
Duplikowanie warstw to najprostszy sposób na powielanie grafik w tym samym projekcie.

Rozkładam grafiki narzędziem Przesunięcie, pamiętając, aby przełączać się między warstwami. Masz dużo warstw i chcesz zobaczyć co jest, na danej warstwie, lub dowiedzieć się która jest która? Wystarczy, że klikniesz ikonkę oka przed jej podglądem na liście warstw. Dzięki temu dana warstwa będzie widoczna lub nie.

zaprojektuj sam naprasowanki na koszulki
Układam grafiki narzędziem "Przesuwanie" warstwa po warstwie.

Załóżmy, że chciałem mieć 12 powtórzeń tej grafiki, a dzięki temu, że każda jest osobną warstwą – mogę je łatwo edytować, czy się ich pozbyć. Warstwy są super!

Rozkładanie grafik trochę trwa, ale to się opłaca!

Teraz postępuję dokładnie tak samo dla obrazka, który pomniejszyłem do 10 cm. Wklejam go w ten sam projekt, nazywam warstwę „10 cm i duplikuję tyle razy ile chcę. Powstało mi coś takiego:

projekt naprasowanek DTF prawie gotowy
Nasz metr bieżący wydruku prawie gotowy.

Skoro płacimy za metr bieżący bez względu na to co się na nim znajduje, może warto rozplanować grafiki dużo efektywniej? Układanie grafik znacząco optymalizuje koszt pojedynczej naprasowanki.

teraz pojedyncza naprasowanka powinna być dużo tańsza
Pamiętajcie o przerwach między grafikami, aby swobodnie móc je pociąć i wprasowywać.

Pozostało jedynie zapisać projekt i podesłać go nam do wydruku. Z menu górnego wybieramy Plik -> Eksportuj jako -> PDF . Dzięki tej opcji mamy pewność utrzymania przezroczystości i rozmiarów poszczególnych grafik.

 

PAMIĘTAJ! Dodatkowo zapisz sobie ten projekt jako PSD, aby móc wrócić do jego edycji!

projekt naprasowanki DTF na metry gotowy
Pozostało zapisać cały projekt jako PDF.

Podsumowanie.

Zarówno Wam jak i nam zależy na tworzeniu naprasowanek wysokiej jakości – dlatego też staramy się edukować, poprawiać, zwracać uwagę na różne aspekty, aby minimalizować szanse na popełnienie błędu. Druga kwestia to aspekt finansowy. Po co przepłacać za źle przygotowane naprasowanki, po co płacić za puste przestrzenie? Nam zależy na Waszym pełnym zadowoleniu, a przy okazji łatwiej i szybciej pracuje się z dobrymi plikami. Wy dostaniecie lepsze naprasowanki, my zrobimy je szybciej. I wszyscy wygrywają!

SPRAWDŹ NAS

Dla tych, którzy nie znają technologii druku DTF oraz dla osób, które chcą sprawdzić jak to wygląda i działa – przygotowaliśmy mały zestaw próbek składający się kilku losowych, małych naprasowanek.

 

Jeśli są Państwo zainteresowani zdobieniem odzieży w szerszej konwencji, jesteście projektantami lub wykonawcami bądź po prostu lubicie robótki ręczne i tworzycie rękodzieło to zapraszamy Państwa do naszej pasmanterii internetowej ze zdobieniami odzieży. Znajdziecie tam aplikacje do przyszycia, folie flex, dżety szklane, covexy i inne termoozdoby.

Koszyk
pl_PLPolish
Wybierz walutę
PLN Złoty polski
EUR Euro
Przewiń do góry