3 podstawowe błędy w przygotowaniu plików do druku DTF

Mija rok od kiedy działamy z drukami DTF online – 24/7. W tym czasie zrealizowaliśmy setki zamówień, zadrukowaliśmy kilometry folii i rozwiązaliśmy dziesiątki problemów. Często także dzwonicie i piszecie do nas prosząc o poradę – temat zawsze jest jeden – przygotowanie pliku do druku. Postanowiliśmy w jednym miejscu zebrać najpopularniejsze problemy, trochę w formie podsumowania – ale głównie jako poradnik, aby uniknąć ich w przyszłości.

3 najpopularniejsze błędy w przygotowaniu plików do druku DTF.

1. Brak przezroczystości.

To zdecydowanie najczęstszy przypadek wśród plikowych „wpadek”. Z naszego doświadczenia wynika, że dzieje się tak z niewiedzy odnośnie znaczenia rozszerzenia pliku. Dokładnie zostało to opisane w naszym poradniku, który znajdziecie TUTAJ. W skrócie można zawęzić to do stwierdzenia – jeśli chcecie zachować przezroczystość pliku – nigdy nie zapisujcie do formatu JPG. Format JPG nie przenosi informacji o transparentności, co więcej „dorysowuje” białe tło do plików przezroczystych.

 

Jeśli jedynym plikiem, na którego bazie chcecie stworzyć naprasowankę ma rozszerzenie JPG – pozostaje nam wyłącznie opcja pozbycia się tła. Jak to zrobić w darmowym programie Photopea? Zapoznaj się z naszym poradnikiem i twórz przezroczyste naprasowanki wysokiej jakości.

2. Grafika nie wypełnia całego obszaru pliku.

Spójrzcie poniżej na grafikę żabki. Oba pliki dla komputera, konfiguratora i drukarki DTF mają tą samą wielkość w pikselach, a efekt po ich wydrukowaniu będzie skrajnie różny. Lewy da nam naprasowankę większą, a prawy zdecydowanie mniejszą. Dlaczego tak się dzieje?

Oba pliki mają dla konfiguratora i drukarki DTF ten sam rozmiar.
Rozmiar w pikselach.

Komputer i urządzenia drukujące patrzą na wielkość pliku przez ilość punktów (pikseli) w poziomie i pionie. Dla obu plików jest ona taka sama – nie ma znaczenia ile powierzchni zajmuje żaba – pliki mają tą samą wielkość (wyznaczoną przez czarną ramkę).

 

Przykład: Jeśli plik po prawej, z tak dużą ilością wolnej przestrzeni wokół motywu dogramy do konfiguratora DTF – ten rozpozna proporcje pliku (tu 1:1, bo to kwadrat) i poprosi o wybór wielkości naprasowanki. Dla uproszczenia wybierzemy 10 x 10 cm. Co w efekcie otrzyma Klient? Naprasowankę z żabką wielkości ok. 5 x 5 cm. Dzieje się tak dlatego, że plik, mimo iż przezroczysty, zawiera w sobie całą tą pustą przestrzeń, która zostanie uwzględniona na wydruku.

Co robić i jak żyć?

Jeśli potrzebujecie naprasowanki o konkretnym rozmiarze – zadbajcie, aby grafika wypełniała całą przestrzeń w pliku. Ramka wokół ma być minimalna, gwarantując jedynie jej kompletność oraz dając miejsce na bezpieczne rozcięcie arkusza bez uszkodzenia wzoru.

3. Pliki bardzo słabej jakości.

Dość często zdarza się, że przysyłacie nam plik, który ma wielkość 3 cm i prosicie o wydruk naprasowanki 30 cm. Oczywiście spełnimy Wasze życzenia, ale odbędzie się to kosztem utraty jakości i ostrości oraz ogólną „pikselozą” na wydruku. Jak tego uniknąć?

Minimalne założenia - łatwe do zapamiętania.

Umawiamy się, tu i teraz, że na każdy centymetr gotowej naprasowanki musi przypadać minimum 100 pikseli w wielkości pliku. Oznacza to, iż z pliku 3000 x 1000 px zrobimy dobrej jakości naprasowankę w maksymalnym rozmiarze 30 x 10 cm. Oczywiście skalowania w dół (mniejsze naprasowanki) są jak najbardziej możliwe, to powiększanie ma destrukcyjny wpływ na efekt końcowy. Zatem jeśli dysponujecie plikiem 560 x 340 px to prosimy Was nie zlecajcie nam druku w wielkości 28 x 17 cm, bo to po prostu będzie wyglądać źle.

Co można z tym zrobić?

Odpowiedź jest prosta – zdobyć lub stworzyć plik lepszej jakości. Sporo drukujecie u nas zrzutów ekranu. Widzimy to, bo pliki nazywają się „Screenshot_12102024” i mają fatalną jakość. Jeśli szukacie inspiracji w Internecie – zamiast robić zrzut ekranu, prościej będzie kliknąć na daną grafikę PPM (prawym przyciskiem myszy) i z menu kontekstowego wybrać „Otwórz grafikę w nowej karcie”. Bardzo często grafika otworzy się w pełnym rozmiarze, którą następnie będzie można zapisać, klikając ponownie PPM i wybierając „Zapisz grafikę jako”. Ogromna większość tak pozyskanych plików będzie miało rozszerzenie JPG bez przezroczystości, ale będą one zdecydowanie lepsze niż zrzut ekranu. Pamiętajcie, że taka grafika może być jedynie inspiracją, bo ktoś inny może mieć do niej prawa.

Podsumowanie.

Zarówno Wam jak i nam zależy na tworzeniu naprasowanek wysokiej jakości – dlatego też staramy się edukować, poprawiać, zwracać uwagę na różne aspekty, aby minimalizować szanse na popełnienie błędu. Druga kwestia to aspekt finansowy. Po co przepłacać za źle przygotowane naprasowanki, po co płacić za puste przestrzenie? Nam zależy na Waszym pełnym zadowoleniu, a przy okazji łatwiej i szybciej pracuje się z dobrymi plikami. Wy dostaniecie lepsze naprasowanki, my zrobimy je szybciej. I wszyscy wygrywają!

SPRAWDŹ NAS

Dla tych, którzy nie znają technologii druku DTF oraz dla osób, które chcą sprawdzić jak to wygląda i działa – przygotowaliśmy mały zestaw próbek składający się kilku losowych, małych naprasowanek.

 

Jeśli są Państwo zainteresowani zdobieniem odzieży w szerszej konwencji, jesteście projektantami lub wykonawcami bądź po prostu lubicie robótki ręczne i tworzycie rękodzieło to zapraszamy Państwa do naszej pasmanterii internetowej ze zdobieniami odzieży. Znajdziecie tam aplikacje do przyszycia, folie flex, dżety szklane, covexy i inne termoozdoby.

Koszyk
pl_PLPolish
Wybierz walutę
PLN Złoty polski
EUR Euro
Przewiń do góry