Jak wyciąć obrazek z tła i zrobić naprasowankę na koszulkę?

W poprzednim wpisie dowiedzieliśmy się jak sprawdzić czy nasz plik zawiera przezroczystość i jak jej nie utracić podczas zapisu.

Dziś skupimy się na plikach, które tej przezroczystości nie mają – zatem trzeba będzie o nią powalczyć, aby zrobić własną naprasowankę na koszulkę. Wszystko to przy użyciu darmowego narzędzia jakim jest Photopea (znajdą go Państwo w menu górnym pod pozycją „KREATOR”).

Program do obróbki grafiki znajdziecie Państwo wybierając z menu - KREATOR.

Wczytujemy pliki naprasowanki na koszulkę do programu.

Korzystając z górnego menu wybieramy Plik -> Otwórz, lub naciskamy kombinację klawiszy Ctrl+O

Zaczytujemy pliki korzystając z opcji "Otwórz" bądź skrótu klawiszowego Ctrl+O.

Z doświadczenia wiemy, że najczęściej korzystają Państwo z plików JPG, które technologicznie nie są w stanie zawierać informacji o przezroczystości. Tak samo pliki PNG czy PDF z automatu nie zawsze są transparentne. Różnica polega wyłącznie na tym, że te drugie mogą takie być.

jak zrobić naprasowankę na koszulkę z pieskiem?
Pliki JPG zawsze zawierają tło, spróbujemy się go pozbyć.

Wiele narzędzi - jeden efekt.

Uogólniając, w plikach bez przezroczystości, naszym zadaniem będzie pozbycie się tła. Można to zrobić na kilka sposobów, przy użyciu różnych narzędzi. Co więcej – w zależności od skomplikowania wzoru i oczekiwanego efektu – najprawdopodobniej będzie trzeba skorzystać z kilku z nich.

Poznajmy najważniejsze – przydatne w tym przypadku. Pamiętajcie, że klikając PPM (Prawym Przyciskiem Myszy) na poszczególne ikony w przyborniku – rozwijacie ich opcje, bądź odkrywacie ukryte narzędzia.

Różdżka

Różdżka działa tak, że zaznacza cały obszar, aż do najbliższych krawędzi lub zmiany klikniętego koloru. Jedno kliknięcie ma szansę zaznaczyć duży obszar.

Lasso

Lasso to coś na wzór skalpela, który prowadzony za pomocą myszki wycina zaznaczony obszar. Wystarczy kliknąć LPM (Lewy Przycisk Myszy) i trzymając go zaznaczać interesujący nas zakres.

Lasso może występować w dwóch dodatkowych opcjach:

a) wielokątne – klikając LPM wyznaczamy kolejne wierzchołki, które połączy linia prosta.

b) magnetyczne –  standardowe lasso zaczyna kleić się do wszystkiego ułatwiając zaznaczanie – szczególnie po krawędziach.

Szybki wybór i Zaznaczanie obiektów

Szybki wybórZaznaczanie obiektów to dwa narzędzia oparte o sztuczną inteligencję – obydwa służą do szybkiego zaznaczania obiektów – pierwsze przez klikanie na nie, drugie poprzez ich zaznaczanie. Obydwa działają średnio, ale w prostych przypadkach mogą się przydać. Warto od nich zacząć i sprawdzić efekty.

Powyższe narzędzia służyły wyłącznie zaznaczaniu, ale nie zmieniały obrazu. Poniżej omówię te, których użycie służy usunięciu pikseli i „odsłonięciu” przezroczystości. Są one niestety opcją stratną (usuniętych miejsc nie da się przywrócić) zatem najlepiej korzystać z nich na wcześniej zaznaczonym obrazie – inaczej działają, ale są mało precyzyjne, czasochłonne i destrukcyjne.

Narzędzie usuwania i Usuwanie Tła

Narzędzie usuwania i Usuwanie tła to coś na wzór gumki do ścierania. W miejscu zastosowania usuwają piksele. Korzysta się z nich prosto – po prostu klikając LPM lub trzymając go podczas poruszania myszką. Usuwania tła powinno usuwać jedynie tło, a nie motyw – jednak program nie radzi sobie z tym.

Narzędzia wybierane z menu już znacie, ale przydatne mogą być jeszcze pewne skróty klawiszowe:

  1. Trzymając klawisz Shift dodajemy kolejne obszary zaznaczeń – poszerzamy jego obszar.
  2. Trzymając Lewy Alt – klawisz o odwrotnym działaniu – wyłącza dany obszar z zaznaczenia.
  3. Ctrl + powiększa obszar pracy – przybliża obraz ułatwiając precyzyjne zaznaczanie.
  4. Ctrl – oddala obszar roboczy.
  5. Delete – usuwa zaznaczone piksele.

Pobierzcie Państwo poniższy plik i poćwiczcie zaznaczanie i działanie wspomnianych skrótów klawiaturowych. Przykład: klikając Różdżką w pierwsze, czerwone kółko zaznaczamy je. Gdy klikniemy w drugie – pierwsze odznaczy się. My jednak chcemy zaznaczyć wszystkie cztery. Należy więc użyć klawisza Shift i trzymając go powiększyć obszar zaznaczenia klikając w kolejne kółka.

Pobierz obraz i poćwicz zaznaczanie i odznaczanie.

Znamy już podstawy dotyczące narzędzi – rozważmy zatem kilka przypadków wraz z konkretnymi przykładami – od tych najprostszych do pracochłonnych.

PROSTY WZÓR - DUŻE ODCIĘCIE KOLORYSTYCZNE.

Co oznacza „prosty wzór”? Aby odpowiedzieć na to pytanie należy zrozumieć jak działają narzędzia służące automatycznemu zaznaczaniu? Ich główne działanie opiera się na tzw. różnicy kontrastów – jeśli kolory drastycznie się od siebie różnią – program potrafi precyzyjnie wyznaczyć granice między nimi. Zatem prosty wzór to taki, w którym tło znacząco różni się kolorem od głównego motywu.

 

Popatrzmy na przykład tego oto pieska – idealny na naprasowankę na koszulkę:

jak zrobić naprasowankę na koszulkę z pieskiem?
Przykład dużej różnicy kontrastów pomiędzy czerwonym tłem a motywem psa.

Wyraźnie widać, że w tym przypadku mamy do czynienia z dużą różnicą kolorystyczną pomiędzy czerwonym tłem, a wzorem. To najlepszy przykład, aby sprawdzić jak radzą sobie z nim narzędzia oparte o SI (Sztuczną Inteligencję), bo jeśli nie poradzą sobie teraz to później będzie tylko gorzej.

Naciskam PPM na ikonę Różdżki i z menu wybieram Szybki wybór, po czym klikam na psiaka.

Dodatkowe narzędzia można uzyskać klikając PPM myszy na ikony menu bocznego.

Po kliknięciu otrzymuję całkiem niezłą propozycję, jednak kilka obszarów albo nie zostało zaznaczonych albo zaznaczenie objęło również motyw (co oznacza, że ich kolor był zbyt zbliżony do koloru tła).

W prostych wzorach narzędzia automatyczne radzą sobie nieźle, ale nie idealnie.

Mogę teraz spróbować dodać te dwa obszary – klikając na pominięte elementy, jednocześnie trzymając na klawiaturze Shift (bo chcę poszerzyć zaznaczenie o kolejne piksele).

W prostych wzorach narzędzia automatyczne radzą sobie nieźle, ale nie idealnie.

Jak widać zaznaczenie „rozlało się” na czerwone tło. Systemy automatyczne są omylne i dalsze klikanie najpewniej nie przyniesie oczekiwanych efektów. Cofam zatem zmiany w Historii i spróbujemy zrobić to ręcznie – korzystając z Lassa (zwykłego, wielokątnego lub magnetycznego – jak kto lubi). Przybliżam obszar roboczy i trzymając Shift powoli obrysowuję brakujący obszar.

W prostych wzorach narzędzia automatyczne radzą sobie nieźle, ale nie idealnie.

Dobra mamy zaznaczonego całego pieska. Teraz należy go wyizolować. Można to zrobić kopiując do nowego projektu lub odwrócić zaznaczenie – tak, aby zamiast pieska zaznaczone było czerwone tło. Aby to zrobić – wchodzimy w menu górne Wybierz -> Odwróć lub naciskając na klawiaturze Shift + Ctrl + I.

Mamy zaznaczone same tło - o to nam chodziło.

Tło zaznaczone – teraz musimy się go pozbyć. Aby to zrobić wystarczy nacisnąć klawisz Delete lub skorzystać z Narzędzie usuwanie w przyborniku bocznym, a następnie przesuwać kursorem niczym myszką do ścierania. Wielkość okręgu regulujemy klawiszami nawiasów kwadratowych [ oraz ].

Wielkość narzędzia regulujemy klawiszami [ oraz ].

Gdy pozbędziemy się całego tła -grafika na naprasowankę jest prawie gotowa. Co dalej zrobić z tym plikiem, jak dopasować wielkość i inne parametry? Dowiedzieliście się tego z poprzedniego wpisu.

Wielkość narzędzia regulujemy klawiszami [ oraz ].

Inne metody zaznaczania.

Zaznaczyć tło można na wiele sposobów – powyżej mówiliśmy o zdawaniu się na wciąż niedoskonałe metody sztucznej inteligencji, a teraz opiszę jeden z najlepszych sposobów na zaznaczanie prostych wzorów. Świetnie sprawdzi się tu wspomniana wcześniej Różdżka – wystarczy kliknąć nią na czerwone tło, a następnie poszerzyć obszar (trzymając Shift) doklikać kawałek w uchu kubka i pod zagięciem czapki. Wszystko szybko i precyzyjnie. Dalej postępujemy tak samo – usuwamy tło klawiszem Delete i zapisujemy grafikę jako gotową naprasowankę na koszulkę.

Generalnie lepszą metodą jest zaznaczanie, a potem usuwanie zaznaczonego obszaru, niż pozbywanie się pikseli od razu. Zaznaczanie bywa wprawdzie czasochłonne, ale nie jest destrukcyjne. Gdybyśmy od razu pracowali Narzędziem usuwanie – w przypadku pomyłki ciężko byłoby odzyskać utracone piksele, a tak wystarczy zmienić zaznaczenie.

Oczywiście można również ręcznie zaznaczać narzędziem Lasso, ale w przypadku prostych wzorów będzie to zdecydowanie bardziej czasochłonne niż np. Różdżka i ewentualne poprawki Lassem.

TRUDNIEJSZY WZÓR - MAŁE ODCIĘCIE KOLORYSTYCZNE.

Weźmy tego samego pieska, ale na ciemno – szarym tle.

Gdy kolory tła i motywu są zbliżone - automatyczne zaznaczanie będzie mniej precyzyjne.

Teraz kolory pieska i tła są do siebie zbliżone. Skorzystajmy z najdoskonalszego narzędzia do automatycznego zaznaczania – Różdżki.

W tym przypadku Różdżka przestała być nieomylna.

Niestety poprzez brak wyraźnego odcięcia kolorystycznego Różdżka „pomyliła się” i zaznaczyła część psich uszu. Będziemy musieli to poprawić. Najłatwiej zrobić to Lassem na przybliżeniu (Lupa w przyborniku lub Ctrl +). Ponieważ uszy psiaka stały się zaznaczonym tłem – musimy odjąć od niego te obszary – zatem trzymając klawisz Lewy Alt obrysowuję psie uszy. Ja skorzystałem z Lassa wielokątnego.

Poprawiamy to czego niezauważyła Różdżka.

Całość zaznaczona, piesek nie jest przycięty – możemy pozbyć się tła klikając Delete lub korzystając z Narzędzie usuwanie.

No i mamy zaznaczone tło z pominięciem pieska.

Efekt końcowy poniżej. Teraz wystarczy dopasować wielkość i można zamawiać wydruki.

Pies wycięty i gotowy do stworzenia naprasowanki.

TRUDNY WZÓR - DUŻA SZCZEGÓŁOWOŚĆ.

Jeżeli mamy do czynienia ze skomplikowanym obrazem np. o dużej szczegółowości lub/i o zbliżonej kolorystyce to narzędzia do automatycznego zaznaczania mogą nie działać prawidłowo.

 

Jedno z najlepszych narzędzi – Różdżka – zaznacza zbyt małe obszary i nawet ich dodawanie do siebie zajmie mnóstwo czasu.

Narzędzia automatycznego zaznaczania w takim przypadku mogą sobie nie poradzić.

Narzędzie Szybki wybór radzi sobie w tej sytuacji dużo lepiej i jest świetnym punktem wyjścia – resztę wystarczy odznaczyć Lassem.

Szybki wybór w tej sytuacji poradził sobie naprawdę dobrze.

Żółwik zaznaczony. Teraz wystarczy odwrócić zaznaczenie, aby wybrać jego tło. Z menu górnego wybieramy Wybierz -> Odwróć lub korzystamy z klawiszy Shift + Ctrl + I. Teraz wystarczy usunąć zbędne tło Narzędziem usuwanie i gotowe. 

Usuwania tła przy aktywnym zaznaczeniu to łatwizna.

Motyw żółwia na naprasowankę jest prawie gotowy. Teraz zgodnie ze wskazówkami z wcześniejszego poradnika – nadajemy mu rozmiar, rozdzielczość i zapisujemy jako PDF z przezroczystością. Plik jest gotowy do druku.

Konluzja. Zrób szybko swoją naprasowankę na koszulkę.

Pozbywanie się tła w obrazach, które mają stanowić samodzielną naprasowankę na koszulkę nie jest wcale trudne, a jedynie czasochłonne. Narzędzia, którymi operuje Photopea są wystarczające, aby móc to zrobić we własnym zakresie. Teraz wystarczy znaleźć swoje ulubione i nauczyć się nimi płynnie i szybko pracować.

SZYBKIE PORADY I WSKAZÓWKI.

  1. Łatwiej pracować na zaznaczeniu niż na „żywym” pliku – naszym celem jest jak najszybsze zaznaczenie tła lub obiektu (potem można odwrócić zaznaczenie).
  2. Zawsze zaczynaj od narzędzi automatycznych typu Szybki wybór lub Różdżka. Oceń jakie dają efekty, które z nich przyda się bardziej w danym przypadku.
  3. Podczas zaznaczania korzystaj ze zbliżania i oddalania obszaru roboczego, aby zwiększyć precyzję.
  4. Klawisz Shift dodaje kolejne zaznaczenia do siebie, a Lewy Alt je odejmuje.
  5. Wielkość narzędzi, w tym Narzędzia usuwanie reguluje się nawiasami kwadratowymi [ oraz ].
  6. Jeśli już stworzyłeś obraz z przezroczystością – pamiętaj, aby jej nie utracić przy zapisie.

SPRAWDŹ NAS

Dla tych, którzy nie znają technologii druku DTF oraz dla osób, które chcą sprawdzić jak to wygląda i działa – przygotowaliśmy mały zestaw próbek składający się kilku losowych, małych naprasowanek.

 

Jeśli są Państwo zainteresowani zdobieniem odzieży w szerszej konwencji, jesteście projektantami lub wykonawcami bądź po prostu lubicie robótki ręczne i tworzycie rękodzieło to zapraszamy Państwa do naszej pasmanterii internetowej ze zdobieniami odzieży. Znajdziecie tam aplikacje do przyszycia, folie flex, dżety szklane, covexy i inne termoozdoby.

Koszyk
pl_PLPolish
Wybierz walutę
PLN Złoty polski
EUR Euro
Przewiń do góry