Jak sprawdzić i zachować przezroczystość oraz nadać naprasowance konkretny rozmiar?

W poprzednim wpisie zapoznaliśmy się z podstawowymi parametrami plików graficznych, jak:

  • rozmiar obrazu
  • DPI
  • proporcje obrazu
  • przezroczystość
  • rozszerzenie pliku
  • warstwy

Dziś skupimy się na przygotowaniu pliku do druku na sztuki przy użyciu darmowego narzędzia jakim jest Photopea (znajdą go Państwo w menu górnym pod pozycją „KREATOR”).

Program do obróbki grafiki znajdziecie Państwo wybierając z menu - KREATOR.

Wczytujemy pliki do programu.

Korzystając z górnego menu wybieramy Plik -> Otwórz, lub naciskamy kombinację klawiszy Ctrl+O

Zaczytujemy pliki korzystając z opcji "Otwórz" bądź skrótu klawiszowego Ctrl+O.

Ustaliliśmy już, że najłatwiej jest skorzystać z plików zachowujących przezroczystość np. PNG. Na początku skupimy się właśnie na takim przykładzie.

Po otwarciu program automatycznie stworzy nam nowy projekt o rozszerzeniu PSD (z warstwami).

Szaro-białe kwadraciki informują nas, że mamy do czynienia z przezroczystością.

Sprawdzamy przezroczystość.

Ten krok wykonujemy wyłącznie, gdy zależy nam na wydruku samego motywu – bez tła. Jeśli nasz projekt zakłada naprasowankę będącą jednolitą płaszczyzną, np. zdjęcie – pomijamy go.

Widzimy, że wczytany plik jest z przezroczystością – czyli na naprasowance znajdzie się sam koń bez niepotrzebnego tła. W Internecie jednak aż roi się od grafik udających przezroczystość, a charakterystyczna krateczka jest elementem obrazka – należy się więc upewnić czy mamy do czynienia z „prawdziwą” przezroczystością. Możemy to zrobić na kilka sposobów, np.:

SPOSÓB #1

Dla szybkiej oceny przezroczystości wystarczy kliknąć na ikonę Różdżki w prawym przyborniku i na puste miejsce w naszym projekcie. Różdżka działa tak, że zaznacza cały obszar, aż do najbliższych krawędzi lub zmiany klikniętego koloru.

Różdżka pozwala zaznaczać obszar do najbliższej krawędzi.

Jeśli zaznaczy się całe tło – oznacza to, że mamy do czynienia z „prawdziwą” przezroczystością. Jeśli np. tylko jedna kratka – to niestety mamy do czynienia z „oszukaną” transparentnością. Teraz wystarczy wyłączyć zaznaczenie (z menu górnego wybieramy Wybierz -> Odznacz lub naciskamy Ctrl+D)  i można pracować dalej.

Zaznaczenie jest obszerne - zatem transparentność "prawdziwa".

Aby być 100% pewnym i uzyskać pełen obraz co znajduje się na drukowanym motywie – najlepiej skorzystać ze sposobu 2-iego.

SPOSÓB #2

Dodajemy jednokolorową warstwę tła pod spód i upewniamy się czy wciąż jest ona widoczna. Wybieramy z menu Warstwa -> Nowy -> Warstwa (Shift+Ctrl+N). Na liście po prawej pojawi się nowa warstwa.

Ilość i kolejność warstw widzimy w prawym przyborniku.

Teraz wystarczy wypełnić ją kolorem wybierając ikonę Wiadra z farbą z lewego przybornika. Gdyby była niewidoczna – wystarczy kliknąć na symbol Gradientu prawym przyciskiem myszy i wybrać wiaderko. Dla uproszczenia w naszych artykułach będziemy używać skrótów PPM – dla prawego przycisku myszy i LPM dla lewego. W kolorach podstawowych wybieramy np. żółty (kliknięcie LPM aktywuje wybór koloru).

Klikając na ikony z przybornika prawym klawiszem myszy - zmieniamy rodzaj narzędzia.

Teraz pozostaje wypełnić warstwę kolorem – klikając gdziekolwiek na nasz projekt oraz przesunąć warstwę tła na liście w dół, pod warstwę z naszym motywem. Jeśli uzyskaliśmy konia na żółtym tle – oznacza to, że mamy do czynienia z realną przezroczystością.

Teraz dokładnie widać co znajduje się na motywie.

Upewniliśmy się, że nie ma tu tła, brzydkiego obrysu lub czegoś co zepsuje nam naprasowankę – zatem możemy usunąć warstwę z żółtym kolorem. Wystarczy kliknąć PPM na niepotrzebną warstwę, z rozwijanego menu wybrać Usuń i możemy pracować dalej.

Ustalamy wymiary naprasowanki.

Mamy ładną, przezroczystą grafikę, teraz skupmy się na jej wymiarach. Plik do druku powinien mieć 300 dpi i to nie podlega dyskusji. Większość plików, które nam Państwo przysyłają mają 72 dpi lub inną, różną od 300 wartość. Wydruk takiej grafiki będzie wiązał się z niższą jakością i jakby brakiem ostrości. Musimy zatem go przerobić. Tworzymy nowy projekt wybierając z menu górnego Plik -> Nowy lub naciskamy Alt+Ctrl+N.

Tworzymy nowy projekt wybierając z klawiatury Alt+Ctrl+N.

Otworzy nam się okno, w którym ustawiamy interesujące nas parametry: szerokość, wysokość, DPI i brak tła. Nie znamy proporcji obrazu dlatego przy ustalaniu wymiarów projektu skupiamy się na wartości ważniejszego dla nas boku. W naszym przykładzie ważniejsza była szerokość, bo chcemy aby koń miał 25 cm po szerokości. Wysokość uzupełniamy bezpieczną wartością – lepiej wpisać za dużo niż za mało. DPI zawsze 300. Pola, które musimy zmienić z domyślnych to przy szerokości wybrać centymetry zamiast pikseli oraz przełączyć tło z białego na przezroczyste – dokładnie tak jak na przykładzie. Na koniec klikamy Utwórz.

Ustawiamy kluczowe parametry projektu.

Wracamy do pliku z motywem i kopiujemy jego zawartość. Z górnego menu wybieramy Wybierz -> Wszystko (Ctrl+A), następnie Edycja -> Kopiuj (Ctrl+C). Przechodzimy do naszego projektu i wklejamy zawartość wybierając Edycja -> Wklej (Ctrl+V).

Edycję warstwy odblokowujemy klikając LPM na ikonę kłódki.

Może zdarzyć się, że wklejona warstwa będzie zablokowana do edycji. W takim przypadku wystarczy kliknąć LPM ikonę kłódki na liście warstw. Wracając do naszego obrazka – w zależności od wielkości naszego motywu trzeba będzie go teraz dopasować do wymiarów projektu (powiększyć lub pomniejszyć).

Obszar roboczy możemy przybliżać i oddalać naciskając Ctrl+ minus/plus na klawiaturze.

Nasz motyw jest większy od ustalonych 25 cm szerokości – zatem musimy go zmniejszyć, aby dopasować. Z górnego menu wybieramy Edycja -> Przekształć Swobodnie (Alt+Ctrl+T). Pojawi się niebieska ramka, która umożliwi nam modyfikację rozmiaru motywu. Gdyby ramka była niewidoczna (poza obszarem widzenia) należy oddalić obszar roboczy naciskając Ctrl+ – (- oddala, + przybliża) lub wybierając z górnego menu Widok -> Przybliż / Oddal – tyle razy, aż pojawi się niebieskie obramowanie obrazu. Łapiemy LPM narożnik ramki i dopasowujemy do wielkości ustalonego obszaru roboczego. Zmiany zatwierdzamy klawiszem Enter.

Teraz nasza grafika będzie miała dokładnie 25 cm szerokości.

Motyw idealnie dopasowany – teraz trzeba pozbyć się jego nadmiaru na dole. Wybieramy narzędzie do zaznaczania Prostokąt z lewego przybornika i zaznaczamy myszką nasz motyw.

Do zaznaczenia obszaru posłuży nam narzędzie Prostokąt.
Zaznaczamy interesujący nas fragment grafiki.

Obszar zaznaczony – z menu górnego wybieramy Obraz -> Kadrowanie i grafika zostaje przycięta.

Zaznaczamy interesujący nas fragment grafiki.
Tak będzie wyglądała nasza naprasowanka.

Rozszerzenie pliku ma znaczenie.

Można powiedzieć – naprasowanka gotowa! Dzięki przezroczystości zawiera jedynie naszego konia. Ma szerokość dokładnie taką jak chcieliśmy. Plik w rozdzielczości 300 DPI. Teraz wystarczy dobrze go zapisać, aby nie utracić ustawionych parametrów.

 

Najgorszym możliwym wyborem jest eksport do JPG – obrazek zostanie spłaszczony, zamiast przezroczystości dostaniemy białe tło, wymiary ulegną zmianie, a my wydrukujemy biały kwadrat z motywem konia.

 

Aby temu zapobiec wybieramy z górnego menu Plik -> Eksportuj jako -> PDF.

Plik PDF zachowa całą naszą pracę i nie utraci wymiarów.

W oknie eksportu pozostało nadać nazwę naszej naprasowance. Można przełączyć jednostkę miary na cm i upewnić się jakie wymiary będzie miał wydruk oraz, jeśli wszystko się zgadza zachować plik gdzieś na dysku – klikając Zapisz.

W oknie eksportu nadajemy nazwę i upewniamy się odnośnie wymiarów grafiki.

Zawsze zachowuj kopię zapasową PSD.

Zachęcamy, aby na tym etapie dodatkowo zrobić kopię zapasowa całego projektu. Wchodzimy w menu górne Plik -> Zapisz jako PSD. Plik PSD zachowuje wszystkie nasze ustawienia i co najważniejsze – warstwy w projekcie. Dzięki temu możemy do niego wracać i modyfikować, oszczędzając czas.

Plik PSD pozwoli wrócić do projektu w przyszłości wraz z jego warstwami.

Plik gotowy. Pozostało złożyć zamówienie w naszym sklepie i cieszyć się własnoręcznie przygotowaną naprasowanką. W kolejnym wpisie nauczymy się jak postępować, gdy grafika nie ma przezroczystości, a jednak chcemy ją zachować.

druk dtf - zestaw próbek

SPRAWDŹ NAS

Dla tych, którzy nie znają technologii druku DTF oraz dla osób, które chcą sprawdzić jak to wygląda i działa – przygotowaliśmy mały zestaw próbek składający się kilku losowych, małych naprasowanek.

 

Jeśli są Państwo zainteresowani zdobieniem odzieży w szerszej konwencji, jesteście projektantami lub wykonawcami bądź po prostu lubicie robótki ręczne i tworzycie rękodzieło to zapraszamy Państwa do naszej pasmanterii internetowej ze zdobieniami odzieży. Znajdziecie tam aplikacje do przyszycia, folie flex, dżety szklane, covexy i inne termoozdoby.

Koszyk
pl_PLPolish
Wybierz walutę
PLN Złoty polski
EUR Euro
Przewiń do góry