Docierają do nas sygnały, że nie wszyscy potrafią prawidłowo przygotować pliki do druku DTF. Dlatego postanowiliśmy stworzyć serię poradników, które rozwieją wszelkie wątpliwości – ułatwiając zamawianie w naszym sklepie.
Wydruki DTF można zamawiać na trzy sposoby:
- z własnego pliku na metry
- z własnego pliku na sztuki
- wybierając wzór z Galerii
Dziś skupimy się na podstawach jako wstępie do druku z własnego pliku na sztuki. Wiedza ta będzie niezbędna, aby potem przygotować pliki przy zamawianiu na metry.
Wydruk z własnego pliku - jaki program wybrać?
Zdajemy sobie sprawię, że nie każdy posiada wiedzę jak przygotować pliki, a tym bardziej nie korzysta z drogich, profesjonalnych narzędzi do obróbki grafiki lub wektorów jak Photoshop, Illustrator, Corel Draw, itp.
Dlatego w naszym poradniku skupimy się na darmowym, dużo prostszym narzędziu, którego możliwości będą wystarczające dla większości użytkowników – Photopea. Jego internetową wersję znaleźć można na naszej stronie wybierając z menu górnego „KREATOR”.
Oczywiście wciąż mogą Państwo korzystać z innych narzędzi typu: Canva, Gimp, Photovisi, Recite, BeFunky, Pablo, itp. – jednak należy zrozumieć co jest ważne, co ma znaczenie, czego nie robić – bez względu na użyte narzędzie.
Same nazwy funkcji czy ich ikony będą we wszystkich tych programach podobne i da się je z łatwością przenieść do ulubionego narzędzia.
Zaczynamy z Photopea.
Photopea może mieć dwie formy: internetową lub instalowaną. Nie różnią się one możliwościami, ale druga opcja jest po prostu stabilniejsza i szybsza – dlatego zalecamy jej użycie.
Po kliknięciu przycisku „Zainstaluj Photopea” może wyskoczyć okienko z pytaniem o instalację i jej ewentualne przypięcie do paska zadań.
Pliki wsadowe - czyli co ma znaczenie?
Z dużym uproszczeniem – pliki graficzne możemy podzielić na dwie grupy:
- rastrowe (JPG, PNG, JPEG, BMP) – mające konkretny rozmiar w pikselach, skalujące się z utratą jakości;
- wektorowe (PDF, CDR, AI, EPS, SVG) – bez konkretnego rozmiaru, ich powiększanie nie wiąże się ze stratą jakości;
Kuszącym wydaje się więc poruszanie jedynie w obrębie plików wektorowych, bo te można powiększać i zmniejszać bez wpływu na ich jakość. Jednak ich przygotowanie wymaga wiedzy i specjalistycznych narzędzi. W takiej właśnie formie otrzymuje się profesjonalne projekty, grafiki, loga i wszystko inne co może być w przyszłości drukowane wielkoformatowo.
Najczęściej jednak korzystają Państwo z plików rastrowych, np. zdjęć czy pobranych z Internetu grafik lub ich kolaży. I to właśnie w tych plikach czyha na Państwa wiele niebezpieczeństw. Dlatego omówimy je szerzej.
Ważne parametry opisujące obraz - na co zwrócić uwagę?
Rozmiar obrazu
Parametr rozmiar obrazu wydaje się być jasny i klarowny – im więcej pikseli tym obraz większy i mamy więcej możliwości jego modyfikowania czy powiększania. Z naszego doświadczenia wynika, że aby naprasowanka miała akceptowalną jakość potrzebujemy 100 px (pikseli) na każdy centymetr wydruku. Co oznacza, że docelowa naprasowanka o wymiarach 20 x 10 cm powinna być drukowana minimum z pliku 2000 x 1000 px.
DPI
DPI to inna para kaloszy. Tutaj użytkownicy nie rozumieją zależności, bo zmieniając ten parametr – nie zauważają żadnej różnicy. O co chodzi z tajemniczym DPI? Już wyjaśniamy – DPI z angielskiego „Dots Per Inch” („Kropki na cal”) to wartość zrozumiała jedynie dla urządzeń drukujących, która oznacza stopień oddawania szczegółów. Aby to zobrazować – przy wartości 300 dpi drukarka użyje 300 kropek tuszu na każdy cal wydruku. Jeśli wartość ta zostanie zmniejszona np. na standardowe 72 lub 96 dpi – kropek będzie znacznie mniej przez co wydruk ostatecznie będzie mniej szczegółowy, powiedzielibyśmy „mniej ostry”. Zwiększanie tego parametru nie ma sensu, gdyż drukarki (w uproszczeniu) nie są w stanie wyjść poza ich standard 300 dpi – i taki docelowo chcemy mieć w naszych projektach.
Proporcje obrazu
Proporcje obrazu to zależność pomiędzy jego szerokością i wysokością. Zachowanie proporcji zapobiega zniekształceniu obrazu. Ikonką, która za to odpowiada jest znak łańcucha, ciemne tło oznacza aktywną blokadę proporcji, co powoduje iż zmiana szerokości spowoduje automatyczną zmianę wysokości i odwrotnie. Jeśli chcą Państwo uniknąć zniekształcenia grafik przy ich skalowaniu – warto korzystać z aktywnej blokady proporcji.
Przezroczystość
Przezroczystość, zwana też transparentnością w programach graficznych przedstawiana jest jako charakterystyczna szaro-biała „szachownica”. Jeśli jest widoczna – mamy pewność, że maszyna jej nie wydrukuje. Gdyby zlecić taki wydruk jak na grafice poniżej – jedna naprasowanka wyszłaby jako kwadrat z białym tłem, a druga w postaci samych kwiatów. Ponieważ najczęściej chcemy drukować sam motyw – musimy pilnować przezroczystości.
UWAGA! Przezroczystość może zostać utracona przy zapisie (eksporcie) pliku!
Rozszerzenie pliku
Aby cała praca nie poszła na marne – przed nami ostatni, równie ważny krok – wybór rozszerzenia pliku. W Photopea mamy możliwość zapisu projektu jako PSD (co zawsze polecamy robić, aby mieć edytowalną kopię, tak na wszelki wypadek) ale co ważniejsze również eksportu do najpopularniejszych formatów pliku: PNG, JPG, PDF.
Rozszerzenie pliku to nie tylko kilka charakterystycznych literek znajdujących się po kropce na końcu nazwy pliku – to one warunkują co się dalej stanie z Państwa plikiem. Czy zachowa przezroczystość, czy będzie zawierał warstwy, ile będzie „ważył”?
Jeśli będą Państwo korzystać z Photopea – w naszej ocenie najkorzystniejszy będzie eksport do pliku PNG. Dlaczego? PNG to format zachowujący przezroczystość (dla przykładu JPG nigdy jej nie utrzyma), a właśnie to jest najczęstszym błędem naszych Klientów. Dodatkowo z tego pliku konfigurator może łatwo ocenić proporcje grafiki – automatycznie wyliczając wysokość po podaniu długości (i odwrotnie) – dzięki temu znają Państwo wielkość docelowej naprasowanki już na etapie zamawiania. Pliki PNG są również lekkie, nie zajmują dużo miejsca na dysku, łatwo je przesłać, a w samym konfiguratorze dają prawidłowy podgląd.
Warstwy
W programach graficznych najczęściej pracuje się na warstwach. Najprościej wytłumaczyć to na przykładzie poniżej. Mamy tu trzy obiekty: namiot, tekst i kwiaty. Ustawiając je na liście po lewej jeden nad drugim – ustalamy ich kolejność (jakby kładąc jeden na drugim) – obiekt na górze nie jest niczym przysłaniany, odwrotnie niż ten na dole. Warstwy na liście można łapać myszką i przesuwać – łatwo zmieniając ich kolejność. Praca na nich ułatwia projektowanie i późniejsze zmiany – dlatego wyżej zalecaliśmy każdorazowo dodatkowy zapis projektów do PSD (z zachowaniem warstw).
Pliki JPG i PNG – nie są w stanie zapisywać warstw. Eksport do PNG/JPG automatycznie spłaszczy obraz i uniemożliwi dalszą edycję – dlatego stosujemy go dla gotowych projektów (mając jako backup plik PSD z warstwami).
Nawet jeśli na etapie projektowanie widzicie Państwo przezroczystość – eksport do JPG spowoduje spłaszczenie obrazu i automatycznie dodanie białego tła, bo ten format pliku nie jest w stanie zapisać informacji o transparentności. To ważna informacja również na etapie wyszukiwania grafik – te w JPG będą najtrudniejsze w użyciu i może istnieć konieczność ręcznego wycinania tła.
Jeśli Photopea nie wyświetla warstw – należy je włączyć w menu górnym „Okno” -> „Warstwy”, ewentualnie aktywować wśród ikonek menu po prawej.
Więcej informacji o przygotowywaniu plików do druku DTF na naszym blogu.
Aby nie obciążać Państwa informacjami – na dzisiaj to wszystko. Zapoznajcie się ze wszystkimi poradami i wskazówkami, a w przyszłości unikniecie wielu frustracji i problemów, zaś samo projektowanie będzie szybkie i przyjemne.
Zapraszamy do kolejnych wpisów i jeszcze większej dawki wiedzy.

SPRAWDŹ NAS
Dla tych, którzy nie znają technologii druku DTF oraz dla osób, które chcą sprawdzić jak to wygląda i działa – przygotowaliśmy mały zestaw próbek składający się kilku losowych, małych naprasowanek.
Jeśli są Państwo zainteresowani zdobieniem odzieży w szerszej konwencji, jesteście projektantami lub wykonawcami bądź po prostu lubicie robótki ręczne i tworzycie rękodzieło to zapraszamy Państwa do naszej pasmanterii internetowej ze zdobieniami odzieży. Znajdziecie tam aplikacje do przyszycia, folie flex, dżety szklane, covexy i inne termoozdoby.