Docierają do nas głosy, że ludzie boją się współczesnych naprasowanek – mając w pamięci doświadczenia z tymi drukowanymi w domu z dawnych lat. DTF to całkiem nowe podejście do tematu i przede wszystkim przeskok technologiczny.
Aby ułatwić Państwu aplikację, zapobiec ewentualnym błędom i zachęcić do spróbowania przygotowaliśmy krótki poradnik krok po kroku oraz stworzyliśmy zestaw próbek DTF, które ułatwi start z naprasowankami na koszulki nowej ery.
Jak prawidłowo aplikować naprasowanki na odzieży, aby było to dziecinnie proste?

Naprasowanki drukowane najlepiej aplikować za pomocą prasy – jest to szybsze i trwalsze – głównie za sprawą równomiernego docisku. Jednak aplikacja, żelazkiem w domu również jest możliwa – należy tylko przestrzegać kilku zasad i zrozumieć proces, a będzie to dziecinnie proste.
1. Przygotowanie do aplikacji.
Miejsce aplikacji dobrze wcześniej wyprasować, tak aby uniknąć zagnieceń lub ewentualnego zawilgocenia.
Układamy wydruk w docelowym miejscu, bezpośrednio na prawej stronie wyrobu, folią do góry. Można dodatkowo przykryć go cienką tkaniną bądź papierem do pieczenia, aby uniknąć ewentualnego wyświecenia materiału.
2. Wgrzewanie.
Jeśli to możliwe – użyj żelazka z gładką stopką.
Żelazka mają różny poziom temperatury stopki na tych samych ustawieniach – zatem trzeba brać na to poprawkę.
Jednoczesny silny docisk i przesuwanie żelazkiem – może doprowadzić do przemieszczenia lub zniekształcenia rozgrzanego wzoru!
Żelazko (z wyłączoną funkcją pary) rozgrzewamy do 150°C (najczęściej: 2-3 kropki na pokrętle) i przykładamy do naprasowanki na ok. 15 sekund – lekko dociskając. Temperatura aktywuje klej i pomaga mu wniknąć w tkaninę – łącząc się na stałe. Wgrzewanie wymaga wyczucia pomiędzy dociskiem, a przesuwaniem żelazka, które w przypadku żelazka z nieregularną stopką jest koniecznością. Podczas aplikacji cała naprasowanka powinna być równomiernie dociśnięta i podgrzana.
3. Odrywanie folii transferowej.
Koniecznie odczekaj, aż naprasowanka ostygnie!
Pozostało pozbyć się folii nośnej. Najważniejsze, aby naprasowanka miała czas wystygnąć – dzięki temu odejdzie od folii bezproblemowo, a wciąż będzie trzymać się materiału. Ta operacja wymaga delikatnego startu, ale jak upewnisz się, że naprasowanka w pełni trzyma się produktu – możesz bez problemu kontynuować. Jeśli naprasowanka wciąż pozostaje na folii – oznacza to, że należy ją przyprasować ponownie. Być może potrzebna będzie większa temperatura, dłuższy czas lub większy docisk.
4. Ponowne wgrzewanie.
Aby zwiększyć trwałość aplikacji, po oderwaniu folii transferowej zalecamy ponowne wgrzanie z użyciem tej samej folii.
Folia oderwana? Połóż ją ponownie na naprasowance i ponów proces aplikacji jeszcze raz. Dzięki temu nadruk zagłębi się w tkaninę, a ewentualne, delikatne poderwanie naprasowanki powstałe w miejscu oderwania folii zostanie zamaskowane.
5. Czas na lans.
Pozostało pochwalić się światu Twoją nową kolekcją ciuchów.
Prawda, że to było naprawdę proste?

SPRAWDŹ NAS
Dla tych, którzy nie znają technologii druku DTF oraz dla osób, które chcą sprawdzić jak to wygląda i działa – przygotowaliśmy mały zestaw próbek składający się kilku losowych, małych naprasowanek.
Jeśli są Państwo zainteresowani zdobieniem odzieży w szerszej konwencji, jesteście projektantami lub wykonawcami bądź po prostu lubicie robótki ręczne i tworzycie rękodzieło to zapraszamy Państwa do naszej pasmanterii internetowej ze zdobieniami odzieży. Znajdziecie tam aplikacje do przyszycia, folie flex, dżety szklane, covexy i inne termoozdoby.